PRZEKSZTAŁCENIE JEDNOOSOBOWEJ DZIAŁALNOŚCI
GOSPODARCZEJ W SPÓŁKĘ Z O.O.

Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą może przekształcić formę prowadzonej działalności tylko w jednoosobową spółkę kapitałową. Przedsiębiorca przekształcający się ma zatem do wyboru dwie formy prawne, do której prowadzić może przekształcenie – spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, albo spółkę akcyjną. Przekształcenie jednoosobowej działalności staje się w pewnym momencie koniecznym rozwiązaniem z uwagi na kwestie odpowiedzialności za zobowiązania, planowania spadkowego oraz pozyskania kapitału do dalszego rozwoju.
W pierwszej kolejności należy wskazać, iż w ramach jednoosobowej działalności przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania zaciągnięte w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W związku z powyższym w celu zabezpieczenia majątku osobistego koniecznym staje się przekształcenie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W tym zakresie odpowiedzialność wspólnika spółki ogranicza się do gospodarczego ryzyka utraty majątku wniesionego w zamian za objęte udziały Spółka

Po drugie prowadzenie działalność w formie jednoosobowego przedsiębiorcy uniemożliwia pozyskiwanie nowego kapitału w postaci środków wniesionych przez nowych inwestorów, podczas gdy w przypadku przekształcenia w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, jej konstrukcja prawna daje możliwości łatwego pozyskiwania kapitału poprzez podwyższenie kapitału zakładowego i emisję nowych udziałów i wydanie im wspólnikom.
Po trzecie po przekształceniu jednoosobowego przedsiębiorcy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością zbycie przedsiębiorstwa jest zdecydowanie łatwiejsze wymaga jedyne zbycia udziałów w Spółce, nie zaś jak w przypadku zbycia przedsiębiorstwa jednoosobowego przedsiębiorcy, które wymaga często skomplikowanej procedury przeniesienia praw i obowiązków z umów co niezwykle często połączone jest z koniecznością wyrażenia zgody przez osoby trzecie, jak również brakiem przeniesienia decyzji i koncesji.
Wreszcie jedynym z istotniejszych aspektów związanych z przekształceniem, jest kwestia planowania spadkowego. W przypadku śmierci jednoosobowego przedsiębiorcy często dochodzi do skomplikowanego procesu wejścia w ogół praw i obowiązków spadkodawcy, rozdrobnienia składników majątku pomiędzy kilku spadkobierców, a w konsekwencji sparaliżowania działalności firmy. Po przekształceniu w Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, to umowa spółki może wprost określać reguły wejścia spadkobierców do Spółki, poza tym majątek zgromadzony w przedsiębiorstwie prowadzonym przez spółkę nie ulega rozproszeniu, a tym samym dalsze prowadzenie działalności nie jest zagrożone.
Kancelaria świadczy kompleksową pomoc prawną związana z całym procesem przekształcenia. Obejmuje to zaplanowanie procesu przekształcenia, sporządzenia wszelkich niezbędnych dokumentów, w tym przygotowania umowy spółki, w której rozwiązania prawne będą optymalne do prowadzonej działalności, jej rozmiaru, kwestii dziedziczenia czy możliwości pozyskiwania nowego kapitału.